
Kim Haggren, erhvervspolitisk chef i DI, skriver sammen med Jens Boe Andersen, EU-chef i Dansk Metal, om patentbeskyttelse. Politiken, 28/11-2011.
Hvorfor bruge tid og penge på at udvikle nye opfindelser, hvis andre frit kan kopiere og udnytte dem bagefter? Det spørger mange europæiske virksomheder sig selv om, fordi vi stadigvæk står uden et effektivt europæisk patentsystem, der værner om innovative virksomheders opfindelser. Fraværet af fælles patentregler - og en domstol til at håndhæve dem - koster innovation og arbejdspladser i Danmark. Når vi om kort tid overtager EU-formandskabet, bør behovet for et fælles europæisk patent derfor stå blandt de absolut øverste prioriteter på dagsordenen.
Situationen i dag er, at danske virksomheder, som ønsker at beskytte deres op-findelser, må søge patent i hvert af i de enkelte EU-lande. Det er for det første meget dyrt. Det koster 11 gange så meget for danske virksomheder at søge patent i EU, som det gør for et tilsvarende patent i USA, Kina eller Japan. For det andet er processen så tidskrævende, besværlig og usikker, at mange europæiske virksomheder ikke beskytter sig juridisk tilstrækkeligt. Herudover er virksomhederne tvunget til at føre parallelle retssager i hvert enkelt land.
Resultatet er, at danske virksomheder hver dag udsættes for kopister og snyltende konkurrenter, der efterligner deres op-findelser - uden at kopivirksomheden kan stoppes ad rettens vej. Der går en lige linje fra etableringen af et velfungerende europæisk patentsystem til at fastholde videns-og produktionsarbejdspladser i Danmark. For vi ved, at udviklingen af nye produkter, kreativitet og design bedst sker i et tæt samspil med produktionen, hvor viden og erfaring fra medarbejdere indgår i udviklingen af nye eller forbedrede produkter.
Hvis vi ønsker at satse på viden og innovation i Europa, er det helt afgørende, at Danmark og de øvrige EU-lande når til enighed om et samlet europæisk patentsystem, der gør den juridiske beskyttelse af virksomhedernes opfindelser hurtigere, lettere og billigere. Herved vil politikerne kunne bidrage til, at danske og europæiske virksomheder får innovationsførertrøjen på igen.
Skrevet af Kim Haggren og Jens Boe Andersen, hhv. erhvervsjuridisk chef DI og EU-chef, Dansk Metal
Bragt i Politiken, 27. november 2011
Sidst opdateret den 28.11.2011