
Overenskomstforliget i industrien indfører nye elementer og giver god plads til de lokale lønforhandlinger.
Fratrædelsesgodtgørelse, forbedringer for skifteholdsarbejdere og forsikring for lærlinge og elever er blandt hovedelementerne i den 2-årige overenskomst, som CO-industri og Dansk Industri indgik i nat.
”Vi er tilfredse med forliget. Det er indgået i en periode med krise og mange afskedigelser. Men vi har skabt en aftale, som er i balance og er med til at sikre vores medlemmers beskæftigelse. Aftalen indeholder også nye elementer, og der er god plads til de lokale lønforhandlinger, så medlemmerne kan sikre reallønnen”, siger formanden for Dansk Metal og CO-industri Thorkild E. Jensen.
Overenskomstforliget indeholder en nyskabelse i form af en fratrædelsesgodtgørelse til afskedigede. Fremover skal arbejdsgiverne give afskedigede medarbejdere en godtgørelse, så overgangen til dagpenge ikke bliver så dramatisk. Det betyder, at arbejdsgiveren skal fylde op fra dagpenge til 85 procent af den hidtidige løn i 1, 2 eller 3 måneder, alt efter hvor længe medarbejderen har været ansat: 3, 6 eller 8 år.
Et andet nyt element er, at lærlinge og elever bliver omfattet af forsikringsdelen i arbejdsmarkedspensionen. Det betyder, at de får en sum penge, hvis de fx bliver ramt af invaliditet.
Et tredje meget efterspurgt element er bedre vilkår for skifteholdsarbejdere. De kan fremover veksle deres genetillæg til fridage, og de skal fremover tilbydes gratis helbredskontrol med jævne mellemrum.
I aftalen er der også sikret to ugers ekstra forældreorlov – en til hver af forældrene. Samtidig indarbejdes ligelønsloven i overenskomsterne, og der etableres et ligelønsnævn til behandling af sager om ligelønsbestemmelser.
Se video med Thorkild E. Jensen fra pressemødet her
Oversigt over hovedpunkterne i OK-forliget findes her
Læs mere om OK-forliget på vores OK2010-tema her