Skip navigation


Primær navigation



Dansk Metals Hovedbestyrelse anbefaler et ja til overenskomstforliget

Dansk Metals Hovedbestyrelse har på et møde mandag formiddag besluttet at anbefale et ja til overenskomstforliget, når det kommer til urafstemning blandt medlemmerne.

Det nye 2-årige forlig sikrer bedre vilkår for efteruddannelse og muligheden for seniorjob. Midt i en økonomisk krisetid giver forliget nye muligheder og bedre vilkår på en række områder. Samtidig er der stadig plads til gode resultater ved de kommende lokale lønforhandlinger.

Hovedbestyrelsen anbefaler på den baggrund Metals medlemmer at stemme ja ved den kommende urafstemning.

Bedre muligheder for efteruddannelse
Med forliget bliver der ændret på mulighederne for ”selvvalgt uddannelse”, hvor der tidligere har været ret til 2 uger uddannelse pr. år. Fremover kan lønmodtagerne opspare retten til selvvalgt uddannelse over tre år for derved få mulighed for længerevarende uddannelsesforløb på op til 6 uger.

Samtidig bliver der åbnet op for, at der i forbindelse med arbejdsfordeling på en virksomhed kan aftales uddannelse med fuld løn for medarbejdere, der bliver omfattet af arbejdsfordeling.

Frivillig seniorordning
Som en nyskabelse får medarbejdere med maksimalt 5 år til den aktuelle folkepensionsalder mulighed for at gå på nedsat tid til fuld løn. Den enkelte medarbejder kan vælge at få pensionsbidraget udbetalt som løn og derved opveje den reducerede løn ved nedsat arbejdstid. Der skal ligge en lokalaftale til grund for ordningen på den enkelte virksomhed.

Retten til løn under sygdom forbedres
Som en del af forliget forbedres retten til løn under sygdom. Fremover får medarbejdere ret til løn under sygdom allerede efter seks måneders ansættelse mod de nugældende ni måneder.

Forhøjelser af mindstebetalingen, tillæg og satser
Mindstebetalingen, der i dag er på 106,00 kr. pr. time forhøjes pr. 1. marts 2012 med 1,35 kr. og pr. 1. marts 2013 med 1,35 kr. Genetillæg forhøjes med 1,4% pr. 1. marts 2012 og igen med 1,4% pr. 1. marts 2013. Endvidere forhøjes lærlinge- og elevsatserne med 2,25% pr. 1. marts 2012 og med 2,25% et år senere.

Hovedbestyrelsen finder, at forliget i betragtning af den økonomiske situation er fornuftigt. Samtidig vurderer hovedbestyrelsen, at resultatet kan være et godt fundament for de kommende lokale lønforhandlinger, hvor der på baggrund af forliget vil være plads til lønstigninger. Endelig er det forventningen, at forliget kan være med til at understøtte en positiv udvikling i beskæftigelsen på industriens område. Derfor anbefaler Hovedbestyrelsen forliget.

Sidst opdateret den 13.02.2012, Anders Frederik Gjesing
Overenskomst
  • Metal stemmer ja til overenskomsten 17-04-2012 Det blev til et klart ja til overenskomstresultatet fra de danske metalarbejdere. 80,3 procent af krydsene var sat ud for ja.
  • Urafstemning er slut 16-04-2012 Urafstemningen om årets overenskomstaftaler er nu slut. Resultatet offentliggøres tirsdag.
  • Ny seniorordning kan forbedre din økonomi som pensionist 27-03-2012 De ny overenskomster åbner for seniorordninger, hvor pensionsindbetalinger ændres til løn. Selv om du går ned i tid og stopper indbetalingen til pension, kan du alligevel få mere a ...
  • Afstemning om OK går i gang i denne uge 23-03-2012 Forligsmanden har nu samlet et mæglingsforslag for overenskomsterne. I de næste uger skal medlemmerne af en række LO-forbund stemme ja eller nej til de nye overenskomster.
  • Tekniq-sammenbrud 15-03-2012 Dansk Metal og Blik- og Rørarbejderforbundet har ikke kunnet blive enige om ny overenskomst med Tekniq.

Kontaktinformation

Dansk Metal er fagforening for dig, der arbejder med it, teknik og mekanik

Dansk Metal
Nyropsgade 38
1780 København V
Telefon 33 63 20 00
metal@danskmetal.dk