Skip navigation


Primær navigation



Guld og sølv

Dansk Metal organisere ansatte inden for ædelsmedsområdet.

Vi arbejder for, at Dansk guld- og sølvarbejde forbliver i absolut verdensklasset: Det gode håndværk og dansk design går hånd i hånd, og det kræver gode håndværkere som kan løfte designudviklingen og de skiftende produktionsbetingelser.

Flere guldsmedevirksomheder sender produktion af mængdevarer til udlandet. Detbetyder, at uddannelsen herhjemme fortsat er rettet mod unikaproduktion. Derfor skal Vore medlemmmer inden for guld og sølv området have fokus på mindre produktioner, prototyper og kvalitetssikring af udenlandsk producerede varer.

Den teknologiske udvikling deler branchen i to væsentlige virksomhedstyper:

  • større virksomheder med national / international produktion og salg, med tæt tilknytning til danske guldsmede og designere
  • mindre virksomheder, der ofte selv står for både udvikling, produktion og salg og som findes i tilknytning til guldsmedebutikker

I guld- og sølvbranchen bruges mange farlige kemikalier, når der smeltes, renses, støbes,loddes og arbejdes med overfladebehandling. Det er derrfor naturligt for Dansk Metal løbende følger udviklingen til gavn for vore medlemmer.

Ophavsret
Som ansat guld- og sølvsmed afhænger dine rettigheder af, om du har indgået en aftale om ophavsret med din arbejdsgiver. Eer du i tvivl om dine rettigheder, eller står du over for at skulle forhandle om dem, bør du kontakte din lokale Metal afdeling, inden du skriver under på noget.

Dansk Metal støtter en gang årligt det Nordiske Mesterskab for guldsmede ved GSU messen i Bellacentret og er med til at kvalitetssikre et internationalt niveau ved mesterskabet.

Følgende arbejder inden for guld- og sølvområdet:

  • Guldsmede
  • Butiksguldsmede
  • Ædelstensfatter
  • Gravør
  • Ædelmetalstøber
  • Sølvsliber
  • Sølvsmede, bestik
  • Sølvsmede, korpus

Seneste nyt om guld og sølv
  • Dansk Metal på Femina Messen 06-10-2011 Metaluddannelser er ligeså meget til kvinder som til mænd. Det er budskabet, når Dansk Metal er på Femina Messen i Forum 7.-9. oktober.
  • Nordens dygtigste guldsmed er dansker 01-09-2010 Guldsmede fra hele verden kæmpede i over 22 timer om at blive nordens bedste guldsmed. Danskeren Nina Meinertz løb med 1. præmien og 50.000 kroner.
  • Årets sølvsmed er Claus Bjerring 07-10-2009 Årets prismodtager kombinerer sølv og guld og kredser om både geometriske og organiske former i sine korpusarbejder og smykker.
  • Årets sølvsmed er Claus Bjerring 01-01-0001 Årets prismodtager kombinerer sølv og guld og kredser om både geometriske og organiske former i sine korpusarbejder og smykker.

Kontaktinformation

Dansk Metal er fagforening for dig, der arbejder med it, teknik og mekanik

Dansk Metal
Nyropsgade 38
1780 København V
Telefon 33 63 20 00
metal@danskmetal.dk