Fritvalgskonto på Industriens Overenskomst: Hvad kan du bruge den til? https://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Fritvalgskonto-paa-Industriens-Overenskomst-Hvad-kan-du-bruge-den-til.aspxFritvalgskonto på Industriens Overenskomst: Hvad kan du bruge den til? Din Fritvalgskonto kan bruges til ekstra udbetaling i forbindelse med ferie, børneomsorgsdage, seniorfrihed, og ekstra pensionsindbetaling. Vælg, hvad den skal bruges til og giv din arbejdsgiver besked inden 1. august.
Senior i industrien? Her er dine nye fordele i OK23https://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Senior-i-industrien-Her-er-dine-nye-fordele-i-OK23.aspxSenior i industrien? Her er dine nye fordele i OK23Er du tæt på din pensionsalder og omfattet af Industriens Overenskomst? Her kan du læse om det ekstra du får glæde af, hvis overenskomsten bliver stemt igennem.
OK23: Fyldt med forbedringer for tillidsrepræsentanternehttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/TRfordeleiOK23forliget.aspxOK23: Fyldt med forbedringer for tillidsrepræsentanternePå det private område er der omkring 1.600 Dansk Metal-tillidsrepræsentanter, som hver dag arbejder for at sikre gode løn- og arbejdsvilkår for kollegerne. Og med det nye forlig, har tillidsrepræsentanterne fået nye redskaber i værktøjskassen.
Her er fordelene i OK23 for dig, der er i lære https://www.danskmetal.dk/feed/Sider/OK23fordeleunderuddannelse.aspxHer er fordelene i OK23 for dig, der er i lære Er du lærling eller voksenlærling i industrien? Så tjek dine fordele i den nye overenskomst. Der er mere til alle – også til dig, der er under uddannelse.
Arbejder du i industrien? Her er dine nye fordele i OK23https://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Industrifordeleiok23forliget.aspxArbejder du i industrien? Her er dine nye fordele i OK23Arbejder du under industriens overenskomster? Se her, hvilke forbedringer i OK23 du får glæde af, hvis overenskomsten bliver stemt igennem.
NU BLIVER CO2 PUMPET NED I TOMT OLIEFELThttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/nu-bliver-co2-pumpet-ned-i-tomt-oliefelt.aspxNU BLIVER CO2 PUMPET NED I TOMT OLIEFELTTorben Jespersen har hevet olie og gas op af Nordsøen siden 1997. Nu starter et helt nyt eventyr, der handler om at lagre CO2 sikkert og permanent i de udtjente oliefelter.
Alt om overenskomstforhandlingernehttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/alt_om_overenskomstforhandlinger.aspxAlt om overenskomstforhandlingerneLæs alt om Dansk Metals rolle i overenskomsforhandlingerne.
Fælles udtalelse fra forhandlernehttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/ok23_faelles_udtalelse_fra_forhandlerne.aspxFælles udtalelse fra forhandlerneFælles udtalelse fra forhandlerne om de aktuelle svære forhandlinger i industrien
Skriv under på, at store bededag skal bevareshttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/xxx.aspxSkriv under på, at store bededag skal bevaresDansk Metal har lavet en underskriftsindsamling sammen med resten af fagbevægelsen.
Indstil din arbejdsplads til Arbejdsmiljøprisenhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Indstil-din-virksomhed-til-Arbejdsmiljøprisen.aspxIndstil din arbejdsplads til ArbejdsmiljøprisenKender du en virksomhed, som har styr på arbejdsmiljøet? Så kan du indstille den til Arbejdsmiljøprisen 2023. Fristen er overskredet.
Forhandlingerne til OK23 skudt i ganghttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/OK23_forhandlingerne_er_i_gang.aspxForhandlingerne til OK23 skudt i gangMed et fælles pressemøde onsdag d. 4. januar med CO-Industri og Dansk Industri, blev OK23 officielt skudt i gang.
Forrygende forhandling sætter tiltrængt fokus på IT-branchenhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Fokus-paa-IT-branchen.aspxForrygende forhandling sætter tiltrængt fokus på IT-branchenEfter otte intense måneder har Dansk Metal forhandlet sig frem til en overenskomst for næsten 100 IT-supportere i virksomheden IT Relation. Branchen skal have mere opmærksomhed, mener Egon Nykjær, der er afdelingsformand i Metal Herning.
Efteruddannelse frem for arbejdsfordelinghttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/efteruddannelse-frem-for-arbejdsfordeling.aspxEfteruddannelse frem for arbejdsfordelingJacob Holtet er TR på Danish Crown, og han har lige landet en kæmpe sejr ved at få ledelsens øjne op for at sende kollegerne på efteruddannelse i stedet for arbejdsfordeling.
3 myter om støvende arbejdehttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/3myteromstøv.aspx3 myter om støvende arbejdeMyte eller fakta? Få styr på, hvordan du sikrer dine lunger mod farlige, mikroskopiske partikler på dit job. Se de tre myter her.
Sådan falder fridagene i 2023https://www.danskmetal.dk/feed/Sider/saadan-falder-fridagene-i-aar.aspxSådan falder fridagene i 2023I 2023 ligger helligdagene heldigere end de seneste to år. Se datoerne her.
Fastholdelsesaftaler skaber tryghed i en usikker tidhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Fastholdelsesaftaler-skaber-tryghed.aspxFastholdelsesaftaler skaber tryghed i en usikker tidFremtiden for kollegerne på Svendborg Kraftvarmeværk er usikker. Værket har været varslet lukket flere gange over de senere år, og selvom der stadig er gang i kedlerne, er forventningen, at værket skal lukke næste år.
Arbejde på/i højvoltsbatteriet på elbilerhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Elbiler-arbejde-paa-hoejvoltsbatteriet.aspxArbejde på/i højvoltsbatteriet på elbilerNår du arbejder på højvoltsbatterier, skal du være specialuddannet og være opmærksom på den særlige risiko ved arbejde under spænding.
Arbejde på en spændingsløs elbilhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Arbejde-paa-en-spaendingsloes-elbil.aspxArbejde på en spændingsløs elbil
Sikkerhedsforanstaltninger ved arbejde på elbilerhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Elbiler-sikkerhedsforanstaltninger.aspxSikkerhedsforanstaltninger ved arbejde på elbilerHer kan du læse mere om de nødvendige sikkerhedsforanstaltninger ved arbejdet på elbiler.
Arbejde på en elbil under spændinghttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Elbiler-arbejde-under-spaending.aspxArbejde på en elbil under spænding
Arbejde på trafikskadede elbilerhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Arbejde-paa-trafikskadede-elbiler.aspxArbejde på trafikskadede elbiler
Ansvarsforsikring der ikke koster ekstrahttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/ansvarsforsikring-18-til-25-aar.aspxAnsvarsforsikring der ikke koster ekstraNår du er medlem af Dansk Metal og er mellem 18-25 år, er en ansvarsforsikring nu automatisk en del af dit medlemskab. Læs mere om hvad det betyder her.
Nu er årets ML-priser blevet uddelthttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/ML-prisen-2022.aspxNu er årets ML-priser blevet uddeltFor 20. gang er Metalindustriens Lærlingepris blevet uddelt til landets dygtigste nyudlærte fra metalindustriens erhvervsuddannelser.
Skriv under på borgerforslaget og støt lærlingenehttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Stoet-laerlingeoproeret.aspxSkriv under på borgerforslaget og støt lærlingene​Formand i Metal Ungdom Carl Emil Lind Christensen og andre forbunds ungdomsformænd har stillet et borgerforslag om, at der skal investeres yderligere én promille af Danmarks bruttonationalprodukt i erhvervsuddannelserne.
Bjarne har fået tilkendt Arne-pension – men regner ikke med at bruge den https://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Bjarne-har-faaet-tilkendt-Arne-pension.aspxBjarne har fået tilkendt Arne-pension – men regner ikke med at bruge den Bjarne Andreasen er et af de flere tusinde medlemmer af Dansk Metal, der har fået ret til tidlig pension. Men helst vil han arbejde, indtil han bliver folkepensionist.
Nu har du ret til fem årlige omsorgsdagehttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Fem-aarlige-omsorgsdage.aspxNu har du ret til fem årlige omsorgsdageHar du somme tider brugt sparsomme feriedage på at følge din mor til læge – eller taget ekstra fridage, fordi dit barn er gået gennem en svær periode?
Ny faglig klub stiftet i Thyborøn Havnhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Havneklubben-Thyboroen.aspxNy faglig klub stiftet i Thyborøn HavnI Thyborøn Havn har tillidsrepræsentanter og arbejdsmiljørepræsentanter på tværs af virksomheder slået sig sammen om en faglig klub. Den lokale Metalafdeling har været med hvert et skridt på vejen.
"Jeg vil gøre det komplekse simpelt"https://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Jeg-vil-goere-det-komplekse-simpelt.aspx"Jeg vil gøre det komplekse simpelt"Benjamin Mejnertz er vild med alt, der er i luften. Fra fjernstyrede helikoptere til droner, der bl.a. kan flytte værktøj mellem land og havvindmøller. Hans erfaring som rustfast klejnsmed har vist sig som en kæmpe fordel i karrieren som selvstændig.
Det, mænd ikke taler omhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Det-mænd-ikke-taler-om.aspxDet, mænd ikke taler omNy podcast gør os klogere på, hvorfor vi skal gribe fat i en kollega, der ser ud til at have det skidt. Og den giver tips til, hvordan du starter den svære snak.
Giv erhvervsuddannelserne et tiltrængt løft NU!https://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Loeft-erhvervsuddannelserne.aspxGiv erhvervsuddannelserne et tiltrængt løft NU!De danske erhvervsuddannelser skal forbedres, så vi kan få flere faglærte til at løfte den grønne omstilling.
Dansk Metal med 9 anbefalingerhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Dansk-Metal-med-9-anbefalinger.aspxDansk Metal med 9 anbefalingerDansk Metal med 9 anbefalinger: Erhvervsskolerne skal have 2 mia. kr. – finansiering kommer fra SU
Ny guide: Løn under barselhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/oekonomi-under-barsel-med-nye-barselsregler.aspxNy guide: Løn under barselDen 2. august 2022 træder nye barselsregler i kraft. Få her et overblik over, hvor mange uger I hver især kan få dagpenge – eller fuld løn, hvis du eller I er på en af industriens overenskomster.
SAS-ledelsen tager danskerne som gidslerhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/sas-ledelsen-tager-danskerne-som-gidsler.aspxSAS-ledelsen tager danskerne som gidslerPå trods af mere end syv måneders forhandlinger er det ikke lykkedes ledelsen i SAS at blive enige med piloterne om en ny overenskomst. Derfor er piloternes strejke netop trådt i kraft
Billeder fra tredje etape af Tour de Francehttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Billeder-fra-tredje-etape.aspxBilleder fra tredje etape af Tour de FranceDansk Metal er landesponsor for Tour de France i Danmark 2022, og var til stede i alle danske start- og målbyer. Her kan du se billeder fra tredje etape, der løb fra Vejle til Sønderborg.
Billeder fra anden etapehttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Billeder-fra-anden-etape.aspxBilleder fra anden etapeDansk Metal er landesponsor for Tour de France i Danmark 2022, og var til stede i alle danske start- og målbyer. Her kan du se billeder fra anden etape, der løb fra Roskilde til Nyborg.
Billeder fra Tour de Francehttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Billeder-fra-Tour-de-France.aspxBilleder fra Tour de FranceDansk Metal er landesponsor for Tour de France i Danmark 2022, og var til stede i alle danske start- og målbyer. Her kan du se billeder fra optakten og første etape i København.
Støtte fra Dansk Metal har sikret bedre overenskomster i Kenyas bilindustrihttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Stoette-fra-Dansk-Metal-har-sikret-bedre-overenskomster-i-Kenyas-bilindustri.aspxStøtte fra Dansk Metal har sikret bedre overenskomster i Kenyas bilindustriKurser i forhandlingsteknik – afholdt af Dansk Metal – har styrket tillidsrepræsentanter fra den kenyanske bilindustris rolle ved forhandlingsbordet. Det har sikret lønforhøjelser, bedre pensionsordninger og flere fridage for arbejderne.
Sådan undgår du hedeslaghttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Saadan-undgaar-du-hedeslag.aspxSådan undgår du hedeslagVed hedebølge skal jeres arbejdsgiver sikre, at I får passende pauser udendørs i skygge eller i lokaler med lavere temperaturer.
Sveder du også på jobbet?https://www.danskmetal.dk/feed/Sider/sveder-du-ogsaa-paa-jobbet.aspxSveder du også på jobbet?Sol og varme kan påvirke dig og dine kolleger på jobbet. Se her, hvad I skal være opmærksomme på, og om I kan få varmefri.
Piloterne varsler konflikt mod SAShttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Piloterne-varsler-konflikt-mod-SAS.aspxPiloterne varsler konflikt mod SASOverenskomsten mellem SAS og deres piloter udløb den 1. april. Parterne har forhandlet i månedsvis uden at kunne blive enige om en ny aftale. Derfor varsler piloterne nu, at de nedlægger arbejdet. Det vil tidligst kunne træde i kraft fra om 14 dage.
Grundlovsmøde på Metalskolenhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Grundlovsmoede-paa-Metalskolen.aspxGrundlovsmøde på MetalskolenDet er Grundlovsdag den 5. juni. Deltag i fejringen af det danske demokrati på Metalskolen i Jørlunde.
En forårsdag gik det galthttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/En-foraarsdag-gik-det-galt.aspxEn forårsdag gik det galtEn arbejdsulykke satte en brat stopper for Thomas' arbejdsliv som teknisk opstiller på en metalvirksomhed. Dansk Metal hjalp ham ved at føre en arbejdsskadesag, så han kan komme videre i livet.
Kom til grundlovsmøde og få benzin i blodethttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Grundlovsmoede-i-Holstebro.aspxKom til grundlovsmøde og få benzin i blodetI Holstebro kan du fejre Grundlovsdag med spændende taler, gratis pølser og stuntbikeriding. En Dansk Metal-karavane kører fra hovedstaden og tværs over landet på motorcykel.
Derfor anbefaler Dansk Metal et ja til afskaffelse af forsvarsforbeholdethttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Dansk-Metal-anbefaler-ja-til-afskaffelse-af-forsvarsforbeholdet.aspxDerfor anbefaler Dansk Metal et ja til afskaffelse af forsvarsforbeholdetDer er en tid til forbehold. Og der er en tid til sammenhold. I Dansk Metal synes vi, at Danmark skal sidde med ved bordet. Så vi kan være med til at bestemme. Også når det gælder forsvar og sikkerhed i Europa.
Bliv en rigere pensionisthttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Bliv-en-rigere-pensionist.aspxBliv en rigere pensionistKan du undvære et par hundrede kroner i dit månedlige budget? En fast aftale om en ekstra indbetaling til din pension kan give dig større økonomisk frihed den dag, du går på pension.
Tid til sammenholdhttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Tid-til-sammenhold.aspxTid til sammenholdDansk Metal anbefaler et ja til at afskaffe forsvarsforbeholdet, når vi skal stemme om det 1. juni. Læs forbundsformand Claus Jensens bevæggrunde her.
EU-chef: Her er fire myter om forsvarsforbeholdethttps://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Fire-myter-om-forsvarsforbeholdet.aspxEU-chef: Her er fire myter om forsvarsforbeholdetDen 1. juni skal vi stemme om forsvars­forbeholdet i Danmark. I Dansk Metal synes vi generelt, det er fornuftigt, når Danmark sidder med ved bordet og træffer beslutninger i Bruxelles.
Er din stilling muskel- og skeletbesværlig?https://www.danskmetal.dk/feed/Sider/Er-din-stilling-muskel-og-skeletbesvaerlig.aspxEr din stilling muskel- og skeletbesværlig?Dårlige arbejdsstillinger er i top fem over af de mest alvorlige arbejdsmiljøproblemer blandt medlemmerne af Dansk Metal.