I nattens dybe, stille ro: Få Michaels 3 råd til at arbejde om natten

Mere tid til børnene, bedre privatøkonomi og en ro, der kun findes, når månen er fremme. Det er fordelene for 38-årige Michael Wenneke, der de seneste seks år har arbejdet på fast nathold. Læs hans 3 råd til at arbejde om natten.

Da vi møder Michael Wenneke på Orientkaj Metrostation en rolig onsdag aften kl. 20.30, er hans vagt næsten lige begyndt.

Michael er udlært flymekaniker og har været ansat hos Metro Service i København i 12 år som tog- og ATC-tekniker. I dag arbejder han som signaltekniker. Allerede da Michael var i lære som flymekaniker, fandt han ud af, at det var om natten, han fungerede bedst:

– Når vækkeuret ringede kl. fem eller halv seks, var min krop virkelig ikke glad for det. Jeg har faktisk altid været en natteravn. Det gør mig også til et gladere menneske, at jeg kan arbejde om natten, for der er en særlig ro. Ikke noget stress og jag, selvom der måske er meget arbejde at lave.

Seks år på fast nathold
De seneste seks år har Michael arbejdet på fast nathold. Han arbejder søndag til torsdag fra omkring kl. 21 til kl. 06.30. Bådemødetiden og tidspunktet, hvor han får fri, er fleksible og kan variere med plus-minus en time.

Ved 7-8-tiden går Michael i seng og sover indtil kl. 14. Vagterne er forholdsvis lange, men det betyder samtidig, at Michael modsat de fleste af os andre kan holde weekend allerede torsdag morgen.

– Jeg har kone og tre børn på tre, seks og otte år, og det passer os rigtig godt, at jeg arbejder om natten. Når jeg kommer hjem efter en vagt og har sovet, kan jeg hente mine børn tidligt og bruge tid sammen med dem. Min kone arbejder på Bispebjerg Hospital, og hun har aftalt med sin chef, at hun får aften- og nattevagter de dage, hvor jeg ikke arbejder. Så er der altid én af os hjemme hos børnene. Det, er jeg virkelig glad for, er en mulighed for os, fortæller Michael og understreger, hvor dejligt det er at kunne gå på weekend allerede torsdag morgen.

Vil pensioneres som 60-årig
Blandt goderne ved at arbejde om natten er også tillæggene. For Michael løber det op i ca. 12.000 kr. mere om måneden før skat. Det giver mere luft i privatøkonomien, og det vil Michael bruge til noget
særligt, fortæller han:

– Jeg vil gerne gå på pension, når jeg er omkring de 60 år. Så kan jeg få lov til at nyde min tredje ungdom sammen med min kone. Det er noget, jeg kan gøre på grund af de tillæg, jeg får for at arbejde om
natten, og det er en mulighed, der giver frihed for mig

Ulemperne ved natarbejde
Men det er ikke kun fryd og gammen at arbejde om natten. At der er sundhedsmæssige konsekvenser for kroppen, er Michael godt klar over.

– For mig er der ikke de store ulemper ved at arbejde om natten. Det skulle da lige være, at jeg ikke får nok D-vitamin, så hele vinteren spiser jeg vitaminpiller. Jeg er klar over, at natarbejde har sundhedsmæssige konsekvenser, og at der er større risiko for at få visse sygdomme, og det er også noget, jeg har tænkt over. Men det er ikke noget, der direkte påvirker mig – hverken når jeg er på arbejde eller har fri.

Klokken er nu 21.40. Vi siger farvel til Michael, der fortsætter sin vagt, indtil han kl. 6.30 får weekend.

Michaels 3 råd til dig, der overvejer at arbejde om natten

  • Hvis du overvejer at arbejde om natten, skal du læse om de sundhedsmæssige konsekvenser, det kan have for dig, inden du siger ja.
  • Det er ikke alle, der kan holde til at arbejde om natten, så du skal være sikker på, at din krop kan holde til det. Er du en natteravn som mig, er det måske nemmere.
  • Du skal aldrig nogensinde arbejde om natten kun for pengenes skyld. Det kan være fristende, men det er ikke det værd, hvis du ikke kan holde til det.