
DM i Skills 2026: Danmarks dygtigste talenter samles i Hjørring
Oplev DM i Skills – helt gratis
Når DM i Skills løber af stablen i Hjørring den 22.–25. april 2026, er det endnu engang de dygtigste unge fra landets erhvervsuddannelser, der træder frem og viser deres kunnen. Omkring 285 deltagere konkurrerer om at blive Danmarks bedste i deres fag – og samtidig inspirere flere til at vælge en faglært vej.
Stærk repræsentation fra metalfag
Ud af omkring 285 deltagere stiller Metalindustriens Uddannelsesudvalg – bestående af DI, Dansk Metal og Tekniq – med 38 deltagere fordelt på otte fag.
To af dem er personvognsmekaniker, Marcus Thorning Bensen, og Johannes Faurby Jensen, der går på grundforløb 1 som klejnsmed. Begge repræsenterer deres fag for første gang ved DM i Skills og er med til at sætte ansigt på den nye generation af faglærte.
Deres deltagelse er blandt andet mulig gennem støtten fra Industriens Uddannelser, herunder Metalindustriens Uddannelsesudvalg, som er med til at sikre stærke rammer for konkurrencerne og udviklingen af fagene.
Det er en ære at være udtaget til DM i Skills. Jeg glæder mig til at se, hvilke discipliner jeg kommer op i og i det hele taget, hvordan det foregår deroppe.
Sæt kryds i kalenderen
DM i Skills er åbent for alle, og der er fri entré til konkurrencerne i hele perioden. Det giver både unge, forældre og virksomheder en unik mulighed for at opleve fagene helt tæt på.
Adresse: Thomas Morilds Vej 11, 9800 Hjørring
Konkurrencer:
- Torsdag den 23. april kl. 8.00–17.00
- Fredag den 24. april kl. 8.00–17.00
- Lørdag den 25. april kl. 8.00–14.00 (finaler afsluttes ca. kl. 12.00)
Åbningsceremonien finder sted den 22. april kl. 19.00–20.15, og afslutningsceremonien afholdes den 25. april kl. 14.00–15.30. Bemærk, at der kræves billet til disse to arrangementer.

En investering i fremtiden
DM i Skills er ikke kun en konkurrence – det er også en investering i fremtidens arbejdsmarked. Danmark mangler faglært arbejdskraft, og events som DM i Skills spiller en central rolle i at inspirere flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse.
Hos Dansk Metal arbejder vi aktivt for at styrke interessen for vores fag og sikre, at næste generation får øjnene op for de mange muligheder i industrien.
Har du spørgsmål eller brug for hjælp?
Ring til Dansk Metal og få en snak med en af vores medarbejdere.
3363 2000Mandag-torsdag: 08.30-17.00
Fredag: 08.30-14.00
Husk, at du også altid er velkommen til at skrive til os eller bestille en opringning. Se vores kontaktmuligheder.